Forberedelse er godt

Piareersarfik har været en kæmpe hjælp i mit liv, siger Jakobine Tellesen. 

Jakobine TellesenJakobine Tellesen er 21 år, kommer fra Sisimiut og går på GU i Aasiaat. Før GU gik hun i Piareersarfik i 2 år, for at forbedre sine karakterer og udvikle sig personligt. Jakobine ind på GU efter et efterskoleophold, men hendes karakterer var ikke gode nok til, at hun kunne komme direkte ind på GU.

- Jeg ville ikke stoppe, jeg ville kæmpe for at komme på GU. Derfor startede jeg i Piareersarfik.og , fik så gode karakter, nok til at søge ind på GU i Aasiaat. 

Selvom GU kan være hårdt, føler Jakobine at hun kan gennemføre GU.

- GU kan være hårdt, især hvis man er bagud. Men jeg ved, at jeg kan gennemføre GU, og det kæmper jeg for, siger Jakobine. 

 

Fotograf

Jakobine elsker at tage billeder, og filme naturen og mennesker. Efter hun har gået på efterskole i Danmark, kunne hun ikke undvære sit kamera. 

- Jeg elsker at fotografere mennesker, jeg tager billeder under koncerter eller fester. Jeg kunne ikke undvære mit kamera, siger Jakobine. 

Jakobine ved hvordan man tager billeder, og hvordan man filmer. Det vil hun gerne udnytte i fremtiden.

Jeg vil gerne uddannes som fotograf eller kameramand. Jeg har undersøgt det hele, jeg kan læse i Viborg, eller København. Når jeg bliver færdig med GU, vil jeg søge ind på Teknisk Skole i Viborg, slutter Jakobine Tellesen.

Handlinger tilknyttet webside